Liikumisretsepti sekkumise väljatöötamine ja katsetamine

Liikumisretsepti sekkumise väljatöötamine ja katsetamine

Oodatav eluiga on kasvanud, kuid tervena elatud aastate arv ei kasva samas tempos, kuna vähene kehaline aktiivsus on üks peamisi krooniliste haiguste riskitegureid. Selle tagajärjeks on igapäevategevuste piiratus, raskused tööturul osalemisel ja suurenevad tervishoiukulud. Perearstid ja -õed ei jõua piisavalt ennetada, kuigi potentsiaal on olemas.

Projekti eesmärk on töötada välja rahvusvahelisel praktikal põhinev teaduspõhine liikumisretsepti teenusmudel, katsetada seda ning viia läbi teostatavusuuring. Projekt kestab 2028. aastani.

Projekti tulemuste põhjal tehakse otsus teenusmudeli võimaliku laiendamise, rakendamise ja Eesti tervishoiusüsteemi lõimimise osas, et vähendada krooniliste haiguste ja tervishoiukulude kasvu ning tugevdada inimeste iseseisvat toimetulekut tervise hoidmisel.

Pikaajalist tervisekasu, nagu krooniliste haiguste vähenemine, käesoleva uuringu raames ei hinnata, kuna uuringu kestus on piiratud.

Projekt kestab kokku 38 kuud ning selle kogueelarve on suurusjärgus 1 miljon eurot.

Projekti rahastatakse Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitika 2021-2027 perioodi meetme „Avaliku sektori innovatsioonivõimekuse tõstmine“ vahenditest.


Konkursi väljakuulutamine: Kultuuriministeerium otsib liikumisretsepti sekkumisuuringu läbiviijat

Kultuuriministeerium kuulutas 21. juulil välja konkursi, et leida partner sekkumisuuringu “Liikumisretsepti sekkumise väljatöötamine ja katsetamine” läbiviimiseks.

Projektikonkursile oodatakse osalema teadus- ja arendusasutusi ning interdistsiplinaarseid meeskondi, kellel on kogemus terviseuuringute, liikumisteaduse ja digitehnoloogia rakendamises.

Taotluste esitamise tähtaeg on 26.09.2025 kell 17 ja need tuleb esitada Eesti Teadusinfosüsteemi (ETIS) kaudu aadressil www.etis.ee.

Lisainfo ja küsimused:


Turukonsultatsioon, 24.04.2025

24. aprillil 15-16:30 toimus projekti “Liikumisretsepti sekkumise väljatöötamine ja katsetamine“ turukonsultatsioon. Kohtumine toimus Teamsi vahendusel. Konsultatsioonil tutvustas tellija oma nägemust projektist ning planeeritavast hankemenetlusest. Turukonsultatsiooni kutse leiab kultuuriministeeriumi kodulehelt

Turukonsultatsioonil:

  • teavitasime turuosalisi eelseisvast konkursist/hankest;
  • saime ülevaate potentsiaalsetest pakkujatest ja sellest, milline on pakkujate valmisolek moodustada konsortsium töö tegemiseks;
  • andsime ülevaate projekti eesmärkidest ja vajadustest;
  • saime turuosalistelt tagasisidet planeeritavate tööde mahu ning etappideks jagamise kohta;
  • saime sisendit hanke/konkursi tehnilise kirjelduse jaoks.
Indikaatorid

Projekti käigus on välja töötatud Eesti oludele sobiv rahvusvahelisel praktikal põhinev teaduspõhine teenusmudel.

Läbi on viidud teostatavusuuring.

Välja on töötatud jätkusuutlikkuse ja süsteemse lõimimise plaan, mis käsitleb teenuse edasist rakendamist ja rahastamisvõimalusi.

Kontakt

Norman Põder

Kultuuriministeeriumi spordiosakonna nõunik
norman.poder@kul.ee, 628 2354