Kompetentsikeskuse teadusjuht Henek Tomson jagas teadmisi suusaliidu kevadseminaril

Kaili Uusmaa
22. mai 2026

Liikumisharrastuse kompetentsikeskuse teadusjuht Henek Tomson esines 22. mail Eesti Suusaliidu treenerite täiendkoolituse kevadseminaril ettekandega treeningu planeerimisest ja tehisintellekti rakendamisest treeningprotsessis. Seminar toimus Voore puhkekeskuses ja kohal oli ligikaudu 100 treenerit ja valdkonna eksperti.

Henek tutvustas vastupidavustreeningu teaduslikke aluseid, sealhulgas VO₂max-i, laktaadiläve ja ökonoomsuse rolli sportlikus sooritusvõimes. Ta selgitas, kuidas tõenduspõhine lähenemine aitab treeneritel teha paremaid otsuseid alates vigastuste ennetamisest kuni treeningu periodiseerimiseni.

Ettekandes käsitleti ka digitaalsete treeningplatvormide võimalusi treeninguplaanide koostamisel, koormuse jälgimisel ja sportlase arengu andmepõhisel hindamisel. Lisaks näidati, kuidas tehisintellekti abil visualiseerida ja analüüsida sportlaste tervise, une ja treeningandmeid.

Põhisõnum treeneritele oli selge: tehisintellekti eesmärk ei ole asendada treeneri tarkust, vaid vabastada aega selleks, mis loeb kõige rohkem, ehk otseseks suhtluseks sportlasega.

Veel mõtteid

Tervis
Liikumine & vaimne tervis

Uuri, kuidas saab liikumisega oma vaimset tervist turgutada.

Liikumine ja trenn
Pole kunagi trenni teinud – kuidas alustada?

Uuri, milline peaks olema Sinu esimene samm ning millest alustada.

Eluetapid
Kiire eluviis

Käid koolis ja tööl korraga? Karjäär on pingeline ja aeganõudev? Leia võimalusi, kuidas liikumiseks aega leida!

Tervis
Liikumine & füüsiline tervis

Kui palju sa igapäevaselt liigud? Ja kas sellest piisab, et tervist korras hoida?

Liikumine ja trenn
Testi oma liikumist!

Kõnnid? Jooksed? Sõidad autoga? Uuri välja, kui aktiivne sa tegelikult oled!

Uudised ja lood
Eestis hakatakse katsetama liikumisretsepti

Riigikantselei innovatsioonifondist otsustati toetada liikumisretsepti sekkumise väljatöötamist ja katsetamist.